Aktivity s koňmi pro dospělé

Práce s koňmi metodami přirozené komunikace a školou lehkosti

Nahlédněte pod pokličku:

Hodinová ukázka práce s několika našimi koňmi. Vysvětlení základů bezpečné manipulace a signálů vysílaných koněm.

Tématická hodina: dle požadavků klienta - práce s hříbaty, obsedání,  řešení individuálních problémů pod.

Možnost pravidelných výcvikových lekcí dle časových možností 

Cena: 500Kč/hodina

Img_6409

 Pracujeme s koňmi nejjemnější možnou metodou s prvky amerických i evropských škol přirozené komunikace. Neustále se snažíme zdokonalovat, objevovat nové způsoby, více porozumnět výcviku a jeho úskalím. V rámci časových možností navštěvujeme kurzy a dále se vzděláváme.

Našími učitelem horsemanshipu a hlavním kritikem byl pan Milan Kovář, cestu ke klasickému jezdeckému umění nám ze Školy lehkosti pootevřela paní Melanie Buhlman... a mnoho DVD a knih.  Největšími učiteli nám na začátku bylo i množství koní, které jsme vychovávali od narození nebo dovezli polodivoké z anglických pastvin. Ti nám poskytovali okamžitou zpětnou vazbu, na základě které jsme metody přizpůsobovali, upevňovali či opouštěli. Koně jsme museli vychovat tak, aby byli bezpeční pro naše i cizí děti, aby se na nich bezpečně svezl začátečník a nabídli dostatečnou lehkost a prostupnost pokročilému. Všichni naši koně jsou jezditelní na ohlávce i uzdečce s udidlem (chápou princip práce s tlakem). Musí být bezpeční i po delší jezdecké pauze (zima, březost) a celkově výcvikově stabilní. Kombinace těchto systémů se nám v současné době zdá ideální.

Co si pod výcvikovými metodami představit?

Přirozená komunikace je základním nastavení pravidel pro bezpečnou spolupráci člověka a koně při práci ze země i ze sedla. Kůň se učí pracovat se svým tělem, učí se zodpovědnosti nad svým vlastním chováním - hlídání si člověka, vzdálenosti, tempa, věnování plné pozornosti člověku a učí se pricipu změknutí na tlak.. to samé se musí naučit i člověk - důsledně používat pouze nejmenší nutný tlak, jeho včasné uvolnění. Vnímání pohybu koně na úrovni pouhého přenášení váhy, uvolnění a zatuhnutí apod... ze země i ze sedla. Koně to zvládnou během pár lekcí, lidém to trvá výrazně déle (mnohdy roky).

Francouzská drezura - Škola  lehkosti Philipe Karla (ŠL) (École de Legerté) - Škola anglického stylu ježdění  vycházející z klasických výcvikových metod starých evropských (španělských a francouzských) jezdeckých škol. Od německého výcvikového systému, který se stále běžně používá u nás, v Německu aj. se liší přístupem ke koni jako živému tvoru, kterého lze o spolupráci požádat na základě respektování biomechynických pravidel jeho pohybu  (zapojení svalů, kostí, propojenost jednotlivých částí těla apod.- jezdec se musí naučit koňskou anatomii). Koně se nenutí jít holení hrubě proti tlaku udidla protahovaného v hubě tvrdou silnou rukou tahající zpět. Naopak se učí vyhledávat lehký kontakt s rukou, která koně nenásilně vede, otevírá mu týl a uvolňuje čelist i lopatku, umožní mu tančit do stran a lehce přenášet váhu mezi předníma a zadníma nohama v souladu s váhou jezdce bez zbytečných rušivých a vyvazovacích pomůcek. V základu není ŠL složitá, je vhodná pro koně jakékoli úrovně a pro jezdce s nezávislou rukou a slušným sedem. Kůň dá velmi rychle pozitivní zpětnou vazbu svou ochotou a uvolněností. Jezdec se obvykle musí naučit dát koni zpátky svojí důvěru (odbourat mylné spojení: pevně držím hubu=mám koně pod kontrolou), naučit se sedět rovně s rukama ve správné pozici, naučit se použít přiloženou otěž k ovládání plecí a odbourat zlozvyk tahání zpět za otěže při každém kroku apod. I tato škola začíná prací ze země, kdy se kůň učí komunikovat s otěží, žvýkat,ohýbat,vytahovat v zastavení a v kroku a dělat základní cviky na dvou stopách. Metody ŠL je paradoxně bližší korektnímu westernovému ježdění se kterým má společné španělské kořeny, než modernímu německému systému, který z ní v okleštěné podobě kdysi vycházel.

 

Milan Kovář: