Koupě coba

Jedná se o náš subjektivní názor - z pohledu chovatelského a výcvikového

Koupě každého koně sebou nese určitá rizika - zdravotní, charakterová, výcviková. Zatímco zdravotní rizika může vyloučit veterinář, ostatní spočívají na bedrech kupujícího.

Cobové jsou specifičtí především skupinou zájemců, která má poměrně jasné konkrétní požadavky. Typickým zájemcem je člověk středního věku s průměrnými hobby zkušenostmi, který má rodinu a požaduje  zkušeného koně, který bude bezpečný pro něho i pro děti na manipulaci ze země i jízdu pod sedlem, pod sedlem bude vhodný na klidné vyjížďky v nepravidelných intervalech (děti jsou nemocné, pracovní vytížení apod.)...

Varianty:

 Koupě od českého chovatele - nejméně riziková, lze vybrat a  obvykle k vyzkoušet, vet. prohlídnout, pravděpodobně bude mít v pořádku dokumenty.

Koupě dovezeného koně - přímo ze zahraničí či přes obchodníky. Problémem je zdravotní stav koní -začervení, zablešení, neočkovaní, bez platných krví AIE, občas kašlou, mají výtoky, svrab, neupravovaná  kopyta apod. Dovezený kůň si na nové podmínky z hlediska parazitů, podnebí, složení travin apod. zvyká obvykle jeden rok. Výcvik koně je velmi individuální - levně dobře vycvičeného koně ze zahraničí nekoupíte. 

Pokud se jedná o syrového koně z pastvin, lze očekávat ... Kůň z anglických pastvin obvykle nemá zkušenost s lidmi, neví co od nich čekat, je bázlivý a nedůvěřivý. Není zvyklý na dotyky, ošetřování, úpravu kopyt a věci, které běžnému  hobby jezdci přijdou naprosto automatické. Problém bývá v pohybu kolem koně, chytání, vodění, základním ošetřování apod. Takový kůň vůbec nemusí mít špatnou povahu, jen to nezná. Výcvik by měl být proveden pozvolna zkušeným trenérem - jako u 3 letého koně v přípravě na obsedání. Trvá obvykle 2roky, než je možné koně dostatečně připravit a  zařadit do výcviku dětí a začátečníků.