Proč vlastně irský cob?

Proč vlastně irský cob? Stručná historie našeho chovu.


K chovu irského coba nás přivedla náhoda - koupě klisny Cruelle de Ville v roce 2008 za účelem rekreačního ježdění, která se dva roky po sobě stala šampionkou svodu České republiky. Začali jsme se tedy zajímat o toto plemeno a jeho využití v současné době. Následovala koupě několika dalších koní a rozhodnutí chovat.

Dnes již víme, že to byl krok správným směrem. Irský cob je rodinný kůň, který nabízí velkou škálu využití všem věkovým skupinám. Kombinuje v sobě skvělý charakter, mohutnost, sílu a ochotu spolupracovat při jakékoli činnosti. Při dobrém vedení je skvělým partnerem na výuku pro děti i dospělé, kteří se na velkém teplokrevníkovi necítí bezpečně. Velmi ochotně a rád pracuje v zápřahu a jeho jistota a stabilita při vyjížďkách v terénu dává jezdci pocit bezpečí. Jeho majitelé nejsou obvykle jezdci se závodními ambicemi, kteří jsou ochotni 5-6krát týdně s koněm intenzivně pracovat. Jsou to lidé, kteří mají koně na odreagování a netouží po tremperamentním krevnatém koni, na jehož udržení v dobré jezdecké morálce nemají dostatek času.

Irský cob je chladnokrevný kůň s typickou vlastností chladnokrevníka - pomaleji se učí, ale pokud se jednou naučí, pak je to trvalé - to dobré i špatné. Proto platí stejně jako u jiných plemen, že mladý kůň nepatří do rukou ani začátečníkovi ani dítěti, i když k tomu jeho dobrácký charakter svádí. Pokud ovšem dostane kvalitní výcvik, bude z něj ochotný a spolehlivý partner, který bude všude přitahovat pozornost.